Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MOR856-D50V56TI-MTR-RTM-RETICLE
MPN: D50V56TI (MTR-RTM Reticle)
Intended to be described as a superb product for pretty much any person, we're positive you will enjoy the March Scopes 5-50x56mm Tactical Turret Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane . Formulated by using some of the most heavy duty and dependable materials in existence, these Rifle Scopes from March Scopes will present you with something that will give you many years of consistency. March Scopes has been developing top quality merchandise for a very long time, and the March Scopes 5-50x56mm Tactical Turret Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane is their very own approach to demonstrating how much they care. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you depart with the most suitable product for all of your specifications, and the March Scopes 5-50x56mm Tactical Turret Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane is among the numerous products which we have been very proud to offer our shoppers. And since we will not charge for delivery on orders placed of $49 or higher, there may not be a more rewarding moment to pick the extraordinary March Scopes 5-50x56mm Tactical Turret Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane. For a great way to make sure that you are functioning with some of the highest quality gear, buy the March Scopes 5-50x56mm Tactical Turret Riflescope, 34mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The High Master has Super ED lens which offers utmost clarity and natural color right to the edge of the image. The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness. The March-X High Master 10x-60x56mm is suitable for short-range competitions such as Field target and also long-range competitions such as F-class. The focus range adjustment is from 10 yards to infinity, offering reliable adjustment for any situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 50 x |
| Reticle: | MTR-RTM |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.12 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.7 - 10.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4 degrees |
| Eye Relief: | 92 - 101 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 855 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 7109 Aluminium |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |