Tap Tap to Zoom
If you're browsing for a fantastic bargain on the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, then you've found yourself in the absolute right spot. Made using some of the best accessible components and design, these Rifle Scopes through the product specialists at March Scopes will last an exceptionally long time. For a quite a while, March Scopes has been generating high-end products, and the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you possess the products you'll want to thrive in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you obtain the best product for your specifications, and featuring the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is one thing that we're pleased to do. And because you won't be charged for shipping on orders placed of $49 or higher, there has never been a significantly better moment to buy the extraordinary March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an impressive way to be certain that you're using some of the very best that the trade has to offer, choose the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Tactical Turret Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4 - 40 x |
| Tube Diameter: | 46 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized Aluminium |
| Field of View, Linear: | 1.05 - 10.48 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 0.6 - 6 degrees |
| Eye Relief: | 68 - 86 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 45.14 oz |
| Length: | 13.03 in |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Height: | 2.36 in |
| Focus Range: | 20 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 96-296 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |