Tap Tap to Zoom
Intended to be regarded as a great product for nearly anybody, we are confident you will appreciate the March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane . These Rifle Scopes through the skilled product specialists at March Scopes are designed working with dependable and efficient resources, as a way to supply you with a product that will be beneficial for a long time. March Scopes has been committed to supplying high quality goods for countless years, and the March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane is the proof of that dedication to their client platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you obtain the best product for all of your specifications, and featuring the March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane is something that we're pleased to do. And since you will not be charged for delivering on transactions of $49 or higher, there's never been a more suitable opportunity to buy the extraordinary March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane. For a great way to be certain that you're using some of the best products obtainable, purchase the March Scopes 4.5-28x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
The High Master has Super ED lens which offers utmost clarity and natural color right to the edge of the image. The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness. The March-X High Master 10x-60x56mm is suitable for short-range competitions such as Field target and also long-range competitions such as F-class. The focus range adjustment is from 10 yards to infinity, offering reliable adjustment for any situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4.5 - 28 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.86 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.68 - 29.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.56 degrees |
| Eye Relief: | 70 - 93.7 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 845 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.5 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |