Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MORS32452-DE0474
MPN: D24V52FIML (FML-1 Reticle)
Should you be hunting for a great offer for the March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane, then you have come to the right spot. Made utilizing some of the most useful attainable substances and design, these unique Rifle Scopes through the product experts at March Scopes will last an unbelievably lengthy time. March Scopes has been devoted to supplying quality products for countless years, and the March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the most suitable solution for your needs, and showcasing the March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is a thing that we are pleased to do. And furthermore, as we won't bill for delivery on orders of $49 or over, there may never be a better opportunity to buy the outstanding March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane. For a great way to make certain you are functioning with some of the finest gear, purchase the March Scopes 3-24x52mm Tactical Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | FML-1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.17 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.83 - 6.67 degrees |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 695 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.23 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | 7140 Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 34 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |