Tap Tap to Zoom
If you are seeking for a great offer for the March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, then you have come to the ideal location. These Rifle Scopes from the skilled product experts at March Scopes are designed working with heavy duty and efficient resources, to be able to provide you with a product that is going to be powerful for countless years. For a very long time, March Scopes has been generating high end merchandise, and the March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you possess the products you will need to succeed in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you get the best solution for all of your preferences, and showcasing the March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane is something that we are happy to do. And because you won't be charged for delivering on orders of $49 or more, there has never been a more suitable moment to select the unbelievable March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to be certain that you're utilizing some of the finest solutions available, purchase the March Scopes Tactical Turret High Master Illuminated 10-60x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The High Master has Super ED lens which offers utmost clarity and natural color right to the edge of the image. The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness. The March-X High Master 10x-60x56mm is suitable for short-range competitions such as Field target and also long-range competitions such as F-class. The focus range adjustment is from 10 yards to infinity, offering reliable adjustment for any situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 10 - 60 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.7 - 10.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.9 degrees |
| Eye Relief: | 83 - 97 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 33.33 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.26 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |