Tap Tap to Zoom
The March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane was made to function as the best product for any person in need of a top quality selection. These Rifle Scopes through the skilled product experts at March Scopes are fashioned by using long lasting and dependable components, in order to provide you with a product which is going to be powerful for many years. March Scopes has been generating superior quality products for a number of years, and the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane is their very own approach to revealing just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you get the most suitable solution for your preferences, and showcasing the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane is something that we are happy to do. Because you will receive no cost on shipping on orders placed of $49 or over, there's practically never been a more suitable time to pick the astounding March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a fantastic way to make certain you are working with some of the most effective gear, purchase the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
PopuIar scope for benchrest shooting. Lightweight scope with variable power.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 8.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.9 - 70.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.3 degrees |
| Eye Relief: | 69 - 113 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.28 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.4 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 24 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |