Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MAR01F-D15V42FIMLN-FML-4-RETICLE
MPN: D15V42FIMLN (FML-4 Reticle)
Fabricated to be a great item for pretty much anyone, we are sure you will enjoy the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane . Made using some of the most useful attainable materials and design, these unique Rifle Scopes from the product professionals at March Scopes can last an exceptionally long time. For a very long time, March Scopes has been generating quality merchandise, and the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is proof of their persistence for ensuring that you have the items you will need to succeed in virtually any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you get the most suitable solution for all your requirements, and showcasing the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is a thing that we're delighted to do. Since you will not be charged for shipping on transactions of $49 or more, there's not ever really been an even better opportunity to purchase the extraordinary March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane. For a good way to ensure you are utilizing some of the greatest products available, buy the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Light weight and compact 1.5-15x42 FFP riflescope in MIL is ideal for hunting and for precision semi-auto platforms. 42mm objective lens produces excellent low light performance in a compact form factor, while 1.5x low end magnification makes for very fast target acquisition.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Reticle: | FML-4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.7 - 2.8 mm |
| Field of View, Linear: | 70.2 - 6.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.3 - 1.33 degrees |
| Weight: | 23.28 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |