Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MAR1K-DE0525
MPN: D15V42FDIMLN (DR-TR2B Reticle)
Meant to be described as a very good item for pretty much anybody, we are positive you will love the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP . Manufactured utilizing some of the best attainable components and engineering, these Rifle Scopes from the product experts at March Scopes will last you an incredibly lengthy time. For a number of years, March Scopes has been helping to make top of the range merchandise, and the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP is proof of their dedication to making sure that you've got the items you'll need to flourish in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideal product for your requirements, and the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP is one of the numerous items that our company is enthusiastic to have the capacity to offer our customers. Since you won't be billed for shipping on purchases of $49 or greater, there's not ever been a more suitable moment to purchase the incredible March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP. To have an impressive method to verify that you are using the services of some of the best that the trade can offer, choose the March Scopes 1.5-15x42mm Normal Turret Rifle Scopes, 30mm Tube, Dual FFP+SFP.![]()
Light weight and compact 1.5-15x42 FFP riflescope in MIL is ideal for hunting and for precision semi-auto platforms. 42mm objective lens produces excellent low light performance in a compact form factor, while 1.5x low end magnification makes for very fast target acquisition.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 1.5 - 15 x |
| Reticle: | DR-TR2B |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Dual Focal Plane |
| Exit Pupil: | 0.86 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 10.5 - 1.7 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2 - 0.33 degrees |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.87 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.54 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |