Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane
Should you be looking for a fantastic bargain for the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane, then you've come to the ideal location. Made using some of the most useful available substances and construction, these Rifle Scopes through the product experts at March Scopes can last an exceptionally long time. March Scopes has been generating high-quality products for a number of years, and the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane is their very own means of revealing how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you depart with the perfect item for all of your specifications, and the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane is amongst the numerous products which our company is very proud to supply our shoppers. Because you won't be billed for delivering on orders of $49 or more, there's not ever been a more suitable chance to purchase the unbelievable March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane. For a great way to make certain you are working with some of the highest quality equipment, purchase the March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane.![]()
GENESIS scope will extend the accuracy capability of modern rifles without the need for modifications including inclined rails, adjustable mounts, or prism systems. It took us many years to develop this Genesis scope which is globally unique and the first in the history. 4-40x52 Genesis scope is capable of engaging targets from 20 meters up to 3 miles (4827m) subject to rifle system, ammunition, and environmental conditions without compromising image quality and without utilizing any external accessories. There is no requirement for additional, bulky and expensive additions. The unique design of Genesis scopes (the scope itself inclines) allow the shooter to always see through the central part of the lens producing clarity, definition, and minimal chromatic aberration even when at extreme elevation. You can achieve a perfect IQ throughout all the magnification range and elevation travel.
Specifications for March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4 - 40 x |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.3 - 3.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 31.44 - 3.14 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6 - 0.6 degrees |
| Eye Relief: | 71 - 85 mm, 68 - 86 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 1280 g |
| Adjustment Click Value: | 0.05 Mil Rad |
| Length: | 13.03 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 86 Mil Rad |
| Focus Range: | 20 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 86 Mil Rad |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane
- Temperature anti-drift lens system
- High Master lens system (Super ED lenses)
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- 6 level illumination module
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes High Master Genesis 4-40x52mm Rifle Scopes, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk