Tap Tap to Zoom
The March Scopes Tactical Turret 1-8x24mm LPVO Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane was made to function as the ideally suited product for any person looking for a top quality option. Manufactured using some of the best available materials and construction, these Rifle Scopes from the product experts at March Scopes will last an incredibly lengthy time. March Scopes has been generating top quality merchandise for a number of years, and the March Scopes Tactical Turret 1-8x24mm LPVO Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is their very own way of demonstrating how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our personal task to ensure you depart with the best item for all your expectations, and the March Scopes Tactical Turret 1-8x24mm LPVO Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane is one of the countless items that we're extremely pleased to provide our customers. Because we will not charge for shipment on orders placed of $49 or more, there could never be a significantly better time to buy the remarkable March Scopes Tactical Turret 1-8x24mm LPVO Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane. For an amazing way to be certain that you're utilizing some of the very best which the industry provides, purchase the March Scopes Tactical Turret 1-8x24mm LPVO Rifle Scopes, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
March-F 1x-8x24mm is a compact scope with 8 magnification ratio. Easy to use for short and middle range shooters with an illuminated reticle, oversized dials for elevation, windage, and side focus for easy adjustment. The elevation dial has a 0-set function.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3 - 6.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 104 - 13 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.46 - 19.67 degrees |
| Eye Relief: | 74 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 485 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.27 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 56 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |