Tap Tap to Zoom
If you are hunting for a great price on the March Scopes Tactical Turret Illuminated 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane, then you have turned up at the absolute appropriate location. Formulated working with several of the most extremely robust and dependable resources around, these Rifle Scopes from March Scopes offers you an item which will give you numerous years of dependability. March Scopes has been developing top quality merchandise for a number of years, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane is their approach to revealing how much they are concerned. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave along with the ideally suited item for your needs, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane is one of the numerous products that we have been enthusiastic to have the ability to provide our buyers. And since you will receive no cost on shipping on orders of $49 or over, there's rarely ever been a more rewarding opportunity to purchase the remarkable March Scopes Tactical Turret Illuminated 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are working with some of the highest quality equipment, purchase the March Scopes Tactical Turret Illuminated 8-80x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The 56mm objective and the 34 mm tube offer high resolution with excellent reliability and ruggedness.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 8 - 80 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.7 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.32 - 13.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.5 degrees |
| Eye Relief: | 95 - 89 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 30.51 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 m to Infinity |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |