Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MORS55056-D50V56TI-MTR-3-RETICLE
MPN: D50V56TI (MTR-3 Reticle)
Should you be searching for a fantastic bargain for the March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane, then you've found yourself in the ideal location. These Rifle Scopes through the professional product experts at March Scopes are designed by using heavy duty and reliable resources, in order to provide you with product that will be effective for quite some time. March Scopes has been making high quality merchandise for a number of years, and the March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane is their means of revealing how much they are concerned. At Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart with the ideal product for your requirements, and the March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane is amongst the many products which we are excited to have the ability to provide our consumers. Because you will not be charged for delivering on transactions of $49 or greater, there has never really been a better moment to select the extraordinary March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane. For a great way to ensure that you are working with some of the best equipment, choose the March Scopes Tactical Turret 5-50x56mm Rifle Scopes, 34mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The most powerful zoom Rifle Scope series in the world, the March-X Series, has a 10x magnification ratio zoom range capable of focusing from 10 yards to infinity. With the capability to set any position as the zero point in elevation, the shooter will never lose the starting calibration. Based on the 34mm diameter body and has the 56mm objective lens. As with all high power March scopes, the March-X 5x-50x56mm and 8x-80x56mm incorporate high quality ED lenses to provide superior image resolution. In recent years, these scopes have become very popular among the Field Target air rifle competition shooters. The Field Target competition requires a high degree of ranging accuracy. High power magnification and clear imaging are necessary for the Field Target competitors to measuring distance accurately. Expand your world more than ever before.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 50 x |
| Reticle: | MTR-3 |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.4 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.4 - 4 degrees |
| Eye Relief: | 96 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 870 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 15.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |