Tap Tap to Zoom
If you're shopping for a great deal on the March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, then you have turned up at the right location. Established working with several of the most heavy duty and dependable materials around, these Rifle Scopes through March Scopes offers you a product that gives you years of stability. March Scopes has been generating top quality products for a number of years, and the March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is their means of showing you how much they care. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave along with the ideally suited item for your requirements, and the March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is one of the numerous items that we have been happy to have the ability to offer our customers. And since we won't charge for delivery on purchases of $49 or over, there may never be a more rewarding chance to pick the remarkable March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For an amazing method to make sure you are using some of the best which the community can offer, choose the March Scopes Normal Turret 1-4x24mm LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
March 1x-4x24mm is suitable for short and middle range hunting with simple features. The 17.8 mm exit pupil at 1x enable the user to concentrate faster on the target. This scope is an excellent choice for short and middle range quarry, including moving targets. It is suitable for the harshest of environments. The FD-1 and FD-2 reticle has a bright center dot even in daytime.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 6 - 17.8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 24.9 - 100.4 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 4.7 - 19 degrees |
| Eye Relief: | 61 - 94 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 520 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.16 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 100 yds |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 56 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |