Tap Tap to Zoom
Manufactured to be regarded as a very good product for nearly any person, we are positive you are going to appreciate the March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . Established utilizing some of the most extremely durable and long lasting components available, these Rifle Scopes through March Scopes will provide you with a product that gives you years of consistency. March Scopes has been making superior quality merchandise for a number of years, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is their means of showing you exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure you leave with the most suitable item for all your expectations, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is among the many products which our company is proud to supply our clients. And because you will not be charged for delivering on orders of $49 or more, there's not ever been a significantly better chance to buy the incredible March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a great way to make certain you are functioning with some of the highest quality gear, purchase the March Scopes Tactical Turret Illuminated 2.5-25x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
10x zoom ratio scope covering extended wide range of tactical and hunting situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 2.5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 42 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Eye Relief: | 85 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 695 g |
| Length: | 13.31 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Battery Life: | 40 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 2 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 96/120 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |