Tap Tap to Zoom
Code: 2A2-RS-MORS32442-DE0343
MPN: D24V42FML (FML-TR1H Reticle) Custom orde
The March Scopes Tactical Turret 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane was created in order to function as the ideally suited product for anyone needing a top quality option. These Rifle Scopes from the skilled product experts at March Scopes are made by using dependable and efficient resources, to be able to provide you with a product which is going to be effective for countless years. March Scopes has been developing superior quality products for a number of years, and the March Scopes Tactical Turret 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is their particular way of showing you how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you depart with the perfect product for all your specifications, and the March Scopes Tactical Turret 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is among the various items which our company is extremely pleased to offer our customers. Because we will not bill for delivery on orders of $49 or over, there may never be a more rewarding moment to choose the remarkable March Scopes Tactical Turret 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a fantastic way to be certain that you're using some of the greatest solutions available, purchase the March Scopes Tactical Turret 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Compact and lightweight scope perfect for hunting and general shooting.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Reticle: | FML-TR1H |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.75 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 degrees |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 640 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.28 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 28 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Last Chance: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |