Tap Tap to Zoom
Meant to be described as a superb product for pretty much anybody, we're positive you will appreciate the March Scopes Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane . These Rifle Scopes through the skilled product specialists at March Scopes are designed by using heavy duty and dependable materials, to be able to supply you with a product which will be effective for many years. For a quite a while, March Scopes has been making top of the range goods, and the March Scopes Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you've got the products you'll need to succeed in virtually any situation. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you purchase the perfect solution for all your preferences, and exhibiting the March Scopes Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane is one thing that we are happy to do. Also, since you will be given free of charge on shipping on transactions of $49 and up, there has never been an improved moment to purchase the amazing March Scopes Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane. To have an awesome solution to be certain that you're dealing with some of the best that the industry has to offer, purchase the March Scopes Tactical Turret 1-10x24mm Rifle Scopes, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The most compact in March SFP reticle scopes and it covers a wide range of tactical and hunting situation.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10.5 - 101.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 86 - 98 mm |
| Color: | Black |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |