Tap Tap to Zoom
Meant to be regarded as a superb item for almost anyone, we're confident you will enjoy the March Scopes Tactical Turret Illuminated 10-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . Established utilizing some of the very most robust and dependable substances available, these Rifle Scopes from March Scopes will present you with something that gives you a great deal of dependability. For a quite a while, March Scopes has been making quality goods, and the March Scopes Tactical Turret Illuminated 10-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is verification of their persistence for making certain you have the items you'll want to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you purchase the best solution for all of your requirements, and exhibiting the March Scopes Tactical Turret Illuminated 10-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is a thing that we are pleased to do. And also, since you will receive no cost on shipment on transactions of $49 or higher, there's rarely ever been a more suitable moment to purchase the astounding March Scopes Tactical Turret Illuminated 10-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a great way to make sure you are utilizing some of the finest solutions out there, choose the March Scopes Tactical Turret Illuminated 10-60x52mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The March Scopes 10-60x52mm Rifle Scope is built for serious competition and long-range shooting, and is used by numerous National level shooters. Like all March second focal plane scopes, these Rifle Scopes by March Scopes feature a reticle which retains the same size throughout the entire magnification range. With a close focus down to 10 yards, you can shoot in tactical or hunting applications near and far with the March Scopes SFP Tactical Rifle Scope. Shoot with increased accuracy and get an edge when hunting with the March Scopes 10-60x52 SFP Rifle Scope.
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 10 - 60 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 0.86 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.7 - 10.5 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2 degrees |
| Eye Relief: | 88 - 101 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 735 g |
| Adjustment Click Value: | 1/8 MOA |
| Length: | 16.54 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Width: | 2.36 in |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |