Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB was created to function as the best product for any person in need of an outstanding option. Designed using some of the most useful accessible substances and design, these particular Tripods through the product specialists at Manfrotto can last you an unbelievably lengthy time. Manfrotto has been committed to delivering quality goods for countless years, and the Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB is the evidence of that dedication to their consumer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you depart with the most suitable product for all your expectations, and the Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB is one of the countless items that we're proud to provide our customers. And because we won't charge for shipment on purchases of $49 or more, there may never be a better opportunity to buy the remarkable Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB. For a fantastic way to ensure you are using some of the best products out there, choose the Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB.![]()
Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripods.
Two stage aluminum tripod, specifically geared towards the "on-the-go" Videographers looking for a simple, straightforward, and affordable tripod without sacrificing the key virtue of stability. With a maximum load capacity of 6kg, the new Manfrotto 745XB video tripod is designed to handle payloads commonly associated with Mini DV or DVCAM. An integrated 50mm leveling ball allows for quick set up with ±15° of leveling capability. It has a capacity of 6kg, an integrated 50mm levelling ball allows for quick set up with ±15° of levelling capability. The 745XB is ideal for travel, quickly folding up to a compact 63cm and weighing only 2,4kg.
Specifications of Manfrotto Bogen Mdeve Black Alum. Tripod W/ Built-in 50mm Ball Without C.c. 745XB:
| attachment:Â | Â 3/8" attachment type |
| bubble spirit level (no.):Â | Â 1 number |
| closed length:Â | Â 25.00 in |
| color:Â | Â black background Color |
| head bowl:Â | Â 50mm |
| leg angles: |  23°.45°.65°.88° |
| leg cross-section:Â | Â round |
| leg sections:Â | Â 3 number |
| legs tube diameter:Â | Â 29.4 . 25 . 20 mm |
| load capacity:Â | Â 15.43 lbs |
| material:Â | Â aluminum |
| maximum height:Â | Â 55.12 in |
| minimum height:Â | Â 12.20 in |
| suggested dolly:Â | Â 127. 127VS |
| suggested spreader:Â | Â 165 |
| weight:Â | Â 5.29 lbs |
We offer complete line of Manfrotto Bogen Tripods. For our complete selection of products by Manfrotto on sale please visit our Manfrotto page. For more Tripods please visit our Tripods store section.