Tap Tap to Zoom
Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Meant to be regarded as a great item for nearly any individual, we're sure you'll love the Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B . Developed utilizing some of the very most durable and long lasting components available, these Tripods by Manfrotto can provide a product that will give years of dependability. Manfrotto has been making high quality merchandise for a very long time, and the Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B is their approach to revealing how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you leave with the ideally suited product for your needs, and the Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B is one of the numerous products that our company is delighted to have the ability to provide our customers. And because you will be given free of charge on shipment on orders placed of $49 or more, there has practically never been a more rewarding moment to pick the amazing Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B. To have an impressive way to make sure you are using some of the very best that the community provides, purchase the Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B.![]()
Manfrotto Bogen Black Aluminum Pro Geared Tripod W/geared Column 475B is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripods.
All aluminium construction and unrivalled in stability, the 475B Pro Geared Tripod incorporates a unique centre brace structure system, reliable quick-action leg locks, non-rollback three fac ted centre column, spirit level and rubber/metal spiked feet. The revolutionary centre brace system can be operated in a symmetric or asymmetric way. This allows you to achieve two important results: fast positioning by locking the braces so that all of the legs willspread to the same angle and open instantly, or individual setting of the angle of each leg for the ultimate in tripod flexibility. To avoid annoying delays in levelling the tripod, the telescopic centre braces have been designed with two "click stop" positions that allow you to easily find the same spread angle on all three legs. The second improvement has been made to the leg locking system.
| attachment:Â | Â 3/8'' screw attachment type |
| bubble spirit level (no.):Â | Â 1 number |
| center column:Â | Â geared |
| closed length:Â | Â 31.50 in |
| color:Â | Â black color |
| leg cross-section:Â | Â round |
| leg sections:Â | Â 3 number |
| legs tube diameter:Â | Â 35.30.25mm |
| load capacity:Â | Â 26.46 lbs |
| material:Â | Â aluminum |
| maximum height:Â | Â 74.02 in |
| maximum height (with center column down):Â | Â 63.78 in |
| minimum height:Â | Â 16.93 in |
| spreader:Â | Â mid level - variable arm length with "click stop" set positions |
| suggested dolly:Â | Â 114. 181B |
| weight:Â | Â 9.48 lbs |