Tap Tap to Zoom
Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Intended to be regarded as a great item for almost any individual, we are certain you are going to love the Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography . Made using some of the very best available components and construction, these Tripods through the product professionals at Manfrotto will last you an unbelievably long time. Manfrotto has been committed to delivering quality products for countless years, and the Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography is the verification of that dedication to their consumer platform. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave with the ideal item to meet your requirements, and the Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography is one of the many products that we're excited to have the capacity to offer our consumers. Because you won't be billed for delivering on purchases of $49 or more, there's never been a more suitable chance to purchase the extraordinary Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography. For a good way to make sure you are utilizing some of the most useful products out there, choose the Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photography.![]()
The Manfrotto 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod for Photographers MT293A3 is the smaller tripod of the 290 family. This Manfrotto Tripod is an excellent and cost effective solution to develop and support your creativity. The leg tubes and top casting on the 293 Aluminum 3 Section Camera Tripod by Manfrotto are made with a steadfast aluminum construction to improve rigidity and performance. This Tripod manufactured by Manfrotto has ergonomic controls that are designed for a safer and more enjoyable experience and the anti-shock collar protects your camera from accidental impact. Thanks to a high quality aluminum disc with a 3/8" universal attachment the Manfrotto 3 Section Aluminum Camera Tripod for Photography can be fitted with a great variety of heads.
| Closed Length: | 21.93" |
| Leg Angles: | 23°, 51° |
| Leg Cross Section: | D shape |
| Leg Sections: | 3 number |
| Legs Tube Diameter: | 22.5, 19, 15.5 mm |
| Load Capacity: | 8.82 lbs |
| Material: | Aluminum |
| Maximum Height: | 58.66" |
| Maximum Height (with Center Column Down): | 51.18" |
| Minimum Height: | 14.45" |
| Weight: | 3.31 lbs |