Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 12 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Side Adaptor
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: MR-RD-SGTR5-623340
MPN: 623340
UPC: 879015008956
Product Info for Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight
Intended to be described as a superb product for pretty much any person, we're sure you will appreciate the Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight . These Red Dot Sights from the expert product specialists at Meprolight are made using long lasting and reliable components, as a way to provide you with product that will be beneficial for quite some time. Meprolight has been developing high quality products for a number of years, and the Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight is their means of showing you exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the perfect product for all your specifications, and exhibiting the Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight is a thing that we are pleased to do. Because you will not be charged for shipping on transactions of $49 or higher, there's never really been a better opportunity to purchase the extraordinary Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight. To have an impressive method to be certain that you're using some of the best that the community has to offer, choose the Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight.![]()
The Meprolight GLS Illuminated Grenade Launcher Sight is the first optical sight designed specifically for the 40mm grenade launcher, allowing you to accurately aim and hit targets with both eyes open in all lighting and weather conditions. These Red Dot Sights by Meprolight are completely self-illuminated without batteries using a light collection tube that focuses ambient light into a dot projected on the sight lens during the day and a small tritium light source for night missions. Adjustable for both windage and elevation, the Meprolight GLS 40mm Grenade Launcher Sight also has built-in drift compensation for an incredibly high first-hit probability. Mount the Meprolight GLS Optical Sight for Grenade Launchers through numerous mounting options and find more success on your missions.
Specifications for Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight:
| Manufacturer: | Meprolight |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Metal |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 15 mm |
| Reticle: | 12 MOA |
| Illumination Type: | Tritium, Fiber Optics |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 0 - 300 mm, 0.4 - 23.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Field of View, Angle: | 160 degrees |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Optical Glass |
| Optical Coating: | AR Coating |
| Light Transmission: | 0 % |
| Operating Temperature: | -40 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 65 mm, 2.57 in |
| Width: | 2.26 in, 50 mm |
| Height: | 2.53 in, 52 mm |
| Weight: | 8.8 oz |
| Included Accessories: | Side Adaptor |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Polished |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Range: | 50 - 400 m |
| W/E Travel at 100 Yds: | +/- 90/215 MOA |
Features of Meprolight GLS 1x 15 mm Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight:
- Rapid Target Acquisition - High First Hit Probability
- Built-In Drift Compensation
- Always Available - No Batteries
- Numerous Mounting Options
- Compact & Lightweight
Package Contents:
- Meprolight GLS 1x 15mm 12 MOA Self Illuminated Grenade Launcher Optical Sight