Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 has been discontinued by Maglite and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035
The Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 was made to function as the best item for any person trying to find a high quality selection. These Flashlights through the expert product specialists at Maglite are designed working with long lasting and reliable resources, as a way to provide you with product which will be powerful for a long time. Maglite has been committed to supplying high quality goods for a long time, and the Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 is the proof of that persistence for their client platform. Here at Night-Optics, our obligation is to make sure you leave with the ideally suited item for your requirements, and the Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 is one of the numerous items that we're excited to have the capacity to offer our buyers. Because you will get no cost on shipping on orders of $49 or over, there's rarely ever been a more rewarding moment to buy the astounding Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the most useful solutions obtainable, buy the Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035.![]()
MAGLITE ML25IT 3-Cell C Xenon Flashlight
Specifications for Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035:
| Color: | Red |
| Type: | Mid Size |
| Lumens: | 63 lm |
| Beam Distance: | 222 Meters |
| Run Time High: | 3 hours 15 min |
| Batteries: | Not included |
| Battery Quantity: | 3 |
| Weight With Batteries: | 14.4 oz |
| Water-Resistant: | Yes - IPX4 |
| Drop Resistance: | N/A m |
| Technology: | Incandescent |
| Length: | 8.6" |
| Barrel Diameter: | 1.2" |
| Head Diameter: | 1.7" |
| Battery Type: | C Cell Alkaline |
| Power Management: | No |
| Rechargeable: | No |
| Peak Beam Intensity: | 12435cd |
Features of Maglite 3C Cell , Red, Display Box ML25IT-3035:
- Sleek Compact Design
- Simple Twist Head (On/Off ? Focus/Spot-to-Flood)
- Rugged Machined Aluminum Construction
- Hands-Free Candle Mode
- Weather Resistant Seals
- Diamond Knurl Design
Package Contents:
- Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035

























































