Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105 has been discontinued by Maglite and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105
If you are seeking for a fantastic offer for the Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105, then you've found yourself in the right spot. Manufactured using some of the very best accessible materials and engineering, these special Flashlights from the product experts at Maglite can last an unbelievably lengthy time. Maglite has been focused on providing top end goods for many years, and the Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105 is the evidence of that dedication to their consumer base. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you depart along with the ideally suited product for your needs, and the Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105 is amongst the numerous items which our company is enthusiastic to have the capacity to provide our consumers. And because you won't be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or more, there's not ever really been an even better moment to discover the incredible Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the finest products out there, buy the Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105.![]()
MAGLITE ML25IT 2-Cell C Xenon Flashlight
Specifications for Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105:
| Color: | Silver |
| Type: | Mid Size |
| Lumens: | 30 lm |
| Beam Distance: | 163 Meters |
| Run Time High: | 3 hours 30 min |
| Batteries: | Not included |
| Battery Quantity: | 2 |
| Weight With Batteries: | 11.2 oz. |
| Water-Resistant: | Yes - IPX4 |
| Drop Resistance: | N/A m |
| Technology: | Incandescent |
| Length: | 6.632" |
| Barrel Diameter: | 1.2" |
| Head Diameter: | 1.7" |
| Battery Type: | C Cell Alkaline |
| Power Management: | No |
| Rechargeable: | No |
| Peak Beam Intensity: | 6616cd |
Features of Maglite 2C Cell , Silver, Display Box ML25IT-2105:
- Simple Twist Head (On/Off ? Focus/Spot-to-Flood)
- Rugged Machined Aluminum Construction
- Hands-Free Candle Mode
- Weather Resistant Seals
- Diamond Knurl Design
- Focusing Beam-Turn Head Further to Adjust From SPOT to FLOOD
- Sleek Compact Design
Package Contents:
- Maglite 2-Cell C Display Box,Silver ML25IT-2105

























































