1 of 5 images
Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars,Black LD-BN842-LRF
2 of 5 images
Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars,Black LD-BN842-LRF
3 of 5 images
Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars,Black LD-BN842-LRF
4 of 5 images
Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars,Black LD-BN842-LRF
5 of 5 images
Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars,Black LD-BN842-LRF
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Binocular has been discontinued by Luna Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Binocular
NEW! Waterproof 8x42 binoculars with built-in 1700yds laser rangefinder! Lightning-fast range measurement. Crystal clear fully multicoated optics with BAK-4 phase corrected prisms. Most compact true roof-prism binocular with built-in rangefinder. An opportunity to own a quality rangefinding binocular at an affordable price.
Specifications for Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars:
| Image Magnification: | 8x |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Type: | BAK-4 |
| Focusing System: | Individual Eyepiece |
| Min. Focusing Distance: | 10m (11yds) |
| Lens Coating: | Multi-layered / Fully Multicoated |
| Field of View: | 105m/1000m (340ft/1000yds) |
| Exit Pupil: | 5.25mm |
| Relative Brightness: | 27.6 |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Eye Relief: | 19mm |
| Diopter Adjustment: | +/-8 Each eye-piece |
| Eyecup: | Twist-up |
| Reflective Target Visibility: | 20-2800m (22-2953yds) |
| Non-Reflective Target Visibility (light colors): | 20-1600m |
| (22-1750yds): | |
| Non-Reflective Targets Visibility(dark colors): | 20-1000m |
| (22-1094yds): | |
| Non-Reflective Targets (animal size): | 20-500m |
| (22-547yds): | |
| Error Tolerance: | /- 1m to 5m (distance dependent) |
| Response Time (20-900m): | 0.5sec |
| Response Time (greater than 900m): | 1-2sec (distance/object size dependent) |
| Indicating Time: | 15sec |
| Automatic Shut-off Time: | 30sec |
| Indicator Color: | Red |
| Power Supply: | 1X3v Lithium Battery CR2-TYPE |
| Dimensions: | 165mm X 114mm X 61mm (6.5 X 4.5 X 2.4 inches) |
| Weight including battery: | 998g (2.2lbs) |
Features of Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Roof Prism Binoculars:
- Instant object focus beyond 100M
- Lightning-quick distance reading (as fast as 0.5 sec)
- Distance measured in meters and yards
- Fully multicoated optics with revolutionary spray-on-glass liquid silicon layer
- Standard BAK-4 prisms with phase correction coating
- Objective lens covers attached to binocular body
- Fully waterproof and fogproof
- Built-in tripod mount
Package Contents:
- Luna Optics 8x42 Laser Rangefinder Binocular
- Case Strap Battery Lens Cleaning Cloth