Tap Tap to Zoom
Should you be searching for a great price on the Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight, then you've come to the right spot. Developed utilizing some of the most durable and long lasting resources in existence, these Red Dot Sights via Lucid Optics will provide you with a product that gives you years of dependability. Lucid Optics has been focused on delivering top end goods for countless years, and the Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight is the evidence of that dedication to their client platform. Here at Night-Optics, our job is to ensure you depart along with the ideal product for your needs, and the Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight is amongst the many products that we're delighted to have the capacity to offer our buyers. Because you will receive no cost on shipping on orders of $49 or higher, there's never been a better moment to purchase the remarkable Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight. For a great way to be sure that you are functioning with some of the best gear, buy the Lucid Optics HD7 Gen III 1x34mm Reflex Red Dot Sight.![]()
The Lucid Optics HD7 GEN III Red Dot Sight has been developed to provide you with a strong, reliable optic with a variety of options to assure your best accuracy yet. Made of a cast aluminum frame, these Red Dot Sights from Lucid Optics are a durable option that easily mounts to any Picatinny Rail with a built-in mount. Waterproof, fogproof, and shockproof, the Lucid Optics HD7 Generation III Red Dot Gun Sight keeps working in all kinds of weather. With an astounding 7 brightness levels, the Lucid Optics HD7 Gen 3 Red Dot Sight gives you a fully customizable sighting experience every time. For a great optic that will meet your shooting needs, choose the Lucid Optics Gen III HD7 Red Dot Sight.
| Manufacturer: | Lucid Optics |
| Fabric/Material: | 6063 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Reticle: | 2 MOA |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | AAA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 13 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |