Tap Tap to Zoom
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1800 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 67G-FL-B5W-LPO150
MPN: LPO150
UPC: 860013013905
Product Info for Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
If you are seeking for a fantastic bargain for the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight, then you've showed up at the absolute appropriate location. Developed utilizing some of the most extremely robust and dependable materials available, these Flashlights through Lion Power Optics will present you with something that gives you a great deal of reliability. Lion Power Optics has been devoted to providing high end products for a long time, and the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is the proof of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized responsibility to make sure you leave with the best item for all your needs, and the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is amongst the various items which we have been proud to offer our customers. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a better time to choose the extraordinary Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight. To have an amazing solution to verify that you are using the services of some of the best which the community is offering, purchase the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight.![]()
Specifications for Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Lion Power Optics |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1800 lumens |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1500 ft |
| Bezel Diameter: | 1.5 in |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 1.7 lb |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
- Telescopic Zoom 500 Meters
- Shockproof & Waterproof
- Rechargeable battery
Package Contents:
- Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
- Triple AAA Battery Holders
- Rechargeable Batteries
- USB Charger
- 1x 25cm Tail Rope