Tap Tap to Zoom
Meant to be regarded as a great product for pretty much anyone, we are confident you will enjoy the Leupold DeltaPoint Pro 1 x 2.5 MOA Red Dot Sight . These Red Dot Sights from the professional product experts at Leupold are made working with heavy duty and dependable components, in order to provide you with product that will be effective for countless years. For a quite a while, Leupold has been helping to make top of the range merchandise, and the Leupold DeltaPoint Pro 1 x 2.5 MOA Red Dot Sight is verification of their persistence for making certain you have the products you'll want to succeed in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to make sure you leave with the perfect item for all of your expectations, and the Leupold DeltaPoint Pro 1 x 2.5 MOA Red Dot Sight is one of the many items which we have been proud to supply our shoppers. Since you will get free of charge on shipment on transactions of $49 or more, there has rarely ever been a more rewarding moment to purchase the astounding Leupold DeltaPoint Pro 1 x 2.5 MOA Red Dot Sight. To have an awesome solution to verify that you are working with some of the very best that the community is offering, select the Leupold DeltaPoint Pro 1 x 2.5 MOA Red Dot Sight.![]()
Perfect for decreasing reacquisition time, the Leupold DeltaPoint Pro Red Dot Gun Sight is ideal for any shooter looking to enhance their shooting ability. This Reflex Sight from the shooting experts at Leupold is made with a lightweight aluminum housing that is shrouded by spring steel, while the aspheric lens generates a wide field-of-view with some of the best image quality ever seen in a reflex sight. Patented Motion Sensor Technology inside of the Leupold DeltaPoint Pro Reflex Sight discerns any movement of the sight and automatically activates the illumination which is inset into a light tunnel to reduce the light signature in tactical situations. The tool-less, spring-actuated battery compartment in the Leupold Delta Point Pro Red Dot Sight makes changing the battery quick and easy while maintaining an industry-leading 66 feet of waterproofness. Choose the Leupold DeltaPoint Pro Waterproof Red Dot Reflex Sight (with no mount).
Yes, the DeltaPoint Pro is a popular red dot sight that is commonly used on AR-15 rifles. It's known for its durable construction, wide field of view, and clear glass. The DeltaPoint Pro is designed to be rugged and withstand recoil, making it suitable for use on firearms like the AR-15.
MOA stands for Minute of Angle, and it is a unit of angular measurement. In the context of a red dot scope or sight, MOA is used to describe the adjustment and size of the reticle (the aiming point). In terms of the reticle size, a red dot sight with a 2 MOA dot means that the dot covers 2 inches of the target at 100 yards. A smaller MOA value typically results in a finer and more precise aiming point, while a larger MOA value may be faster for target acquisition but cover more of the target.
A 2.5 MOA (Minute of Angle) dot refers to the size of the aiming point (dot) in a red dot sight. The term "2.5 MOA" indicates that the dot's diameter is designed to subtend 2.5 minutes of angle when viewed through the sight.
In practical terms, at 100 yards, a 2.5 MOA dot would cover an area of approximately 2.6175 inches (2.5 MOA * 1.047 inches per MOA). The smaller the MOA value, the finer and more precise the aiming point will be. A 2.5 MOA dot is considered a moderate size, offering a good balance between precision and visibility.
| Manufacturer: | Leupold |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.71 - 1.05 in |
| Objective Window Size: | 25.7 x 17.5 mm |
| Reticle: | 2.5 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 300 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 120 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 33 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.82 in |
| Width: | 1.31 in |
| Height: | 1.3 in |
| Weight: | 1.95 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Storage Temperature: | -40 - 160 Fahrenheit |
| Adjustment Range: | 60 MOA |