Tap Tap to Zoom
- Height:
- 1.4 in
- Color:
- Black
- Base/Mount Type:
- Cantilever Ring Mount
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Cant:
- 0 MOA
- Condition:
- New
Code: LU-SCM-177094-EE
MPN: 177094
UPC: 030317022112
Product Info for Leupold Mark AR 30mm integrated Mounting System
This Mark AR mounting system features an aluminum 1-piece integrated base and rings. It is designed to fit a Picatinny rail and any scope with a 30mm maintube. Leupold’s tactical Mark AR family of mounts gets your scope at the right height and the right eye relief while providing one of the most rock-solid mounting solutions in the business. The Mark AR mount features a 5-bolt design for a secure hold, and 3 lugs on the bottom to withstand any kind of recoil. Don't leave your rifle system's accuracy to chance–the cost-efficient Mark AR mount is the answer. Nothing is more crucial than the link between your scope and firearm. That’s why our mounts are every bit as rugged and dependable as the Leupold optics they secure. And with a huge variety of mounting systems to pick from, you're sure to find the perfect match for your firearm and style of shooting. Guaranteed to hold up to a lifetime of abuse, Leupold mounts will never let you down.
Specifications for Leupold Mark AR 30mm integrated Mounting System:
| Manufacturer: | Leupold |
| Height: | 1.4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Offset: | 1.75 in |
| Color: | Black |
| Base/Mount Type: | Cantilever Ring Mount |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Cant: | 0 MOA |
| Weight: | 5.8 oz |
| Width: | 1.77 in |
| Condition: | New |
| Ring Quantity: | Pair |
| Blade Material: | Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Black Matte |
Features of Leupold 177094 Mark AR integral Mounting System 1-Pc Base & 30mm Ring Combo:
- Punisher Tested and Verified
- Lightweight Aluminum Design
- Lifetime Performance Guarantee
Package Contents:
- Leupold 177094 Mark AR Integral Mounting System 1-Pc Base & 30mm Ring Combo