Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Metric and Imperial
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: LE-RF-RE724C-40547
MPN: 40547
UPC: 4022243405479
Product Info for Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder
The Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder was developed in order to be the best product for anyone in need of an outstanding selection. Manufactured using some of the best accessible substances and engineering, these Range Finders from the product professionals at Leica will last you an exceptionally lengthy time. Leica has been focused on providing top end goods for countless years, and the Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder is the verification of that persistence for their client platform. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the most suitable product for all your specifications, and featuring the Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder is one thing that we're delighted to do. Because we won't charge for delivery on transactions of $49 or higher, there may never be a better moment to purchase the exceptional Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder. For an amazing way to verify that you are utilizing some of the best which the trade provides, purchase the Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder.![]()
The new Rangemaster CRF PRO incorporates the best-in-class optics and features attributed to Leica's legendary rangefinding binoculars including Applied Ballistics solver and mapping technology through BaseMap and Google. On board weather measurements are incorporated into the ballistic solver.
Specifications for Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder:
| Manufacturer: | Leica |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Field of View, Linear: | 405 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Maximum Range: | 2800 yds |
| Weight: | 180 g |
| Width: | 7 in |
| Measurement System: | Metric and Imperial |
| Length: | 113 mm |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Range: | 10 m |
| Battery Life: | 2000 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Aluminum |
| Rangefinder Application: | Hunting |
Features of Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder
- Leading optical quality for unique observation moments and precise target acquisition
- First time in a compact Leica Rangemaster: the advanced Applied Ballistics software for maximum precision
- Extremely precise laser rangefinding from 10 to 2,600 meters, in just 0.3 seconds
- Full connectivity to the Leica Ballistics App
Package Contents:
- Leica Rangemaster CRF Pro Rangefinder