1 of 3 images
Leapers UTG Super Slim Picatinny RMR Mount, Low Profile, Black, _x000D_ MT-RMRXS
2 of 3 images
Leapers UTG Super Slim Picatinny RMR Mount, Low Profile, Black, _x000D_ MT-RMRXS
3 of 3 images
UTG Pro Super Slim Picatinny RMR Mount, Low Profile, Black, MT-RMRXS
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Universal
- Co-Witness:
- Absolute
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 0.4 in
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RMT-LWPRMN-MT-RMRXS
MPN: MT-RMRXS
UPC: 4717385553088
List: $26.99Save 33%
$17.99
Product Info for UTG Pro Super Slim Picatinny RMR Low Profile Mount
Sleek, stylish, and smart the Leapers UTG Trijicon Low Profile Mount takes your firearm to the next level. These from the innovators at UTG Pro feature a super low profile for a more comfortable cheek weld and alignment. Easy-to-install the Leapers UTG Super Slim Low Profile Mount can be installed yourself, no gunsmith required! For a high-quality addition for your next build count on the Leapers UTG Slim Picatinny RMR Low Profile Mount to elevate your shot.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for UTG Pro Super Slim Picatinny RMR Low Profile Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodize |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Type: | Shotgun, Rifle |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Co-Witness: | Absolute |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 1.78 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 0.4 in |
| Weight: | 1.37 oz |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Leapers UTG Trijicon Low Profile Mount:
- Precision CNC Machined from 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum and Finished in a Matte Black Anodize
- Low Profile 0.40" Saddle Height Positions RMR at a Low Enough Height to Achieve a Comfortable Cheek Weld and Correct Sight Alignment on Most Shotguns and Rifles with Stocks Not in Line with the Bore and Equipped with a Top Picatinny Rail
- Utilizes Locking Torx Screws and Square-shaped Integral Recoil Stops for a Secure Zero Hold
- Includes RMR Mounting Screws and Installation Tools for a Simple and Friendly Installation
Package Contents:
- Leapers UTG Super Slim Picatinny RMR Low Profile Mount
- RMR Mounting Screws
- Installation Tools