Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- T Dot
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 2NZ-RD-LRGTDM-SCP-DS3840TDQ
MPN: SCP-DS3840TDQ
UPC: 4717385552296
Product Info for UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor
The UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor was made to be the ideal product for any person looking for a top quality selection. Developed by using several of the most extremely strong and long lasting components in existence, these Red Dot Sights through UTG Pro will provide you with something that gives you many years of stability. UTG Pro has been making superior quality merchandise for a very long time, and the UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor is their very own approach to showing you exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you receive the best product for your needs, and presenting the UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor is a thing that we're happy to do. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or higher, there may not be a better time to buy the exceptional UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor. To have an amazing way to verify that you are working with some of the very best that the industry has to offer, purchase the UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor.![]()
Budget friendly and a solid design the Leapers UTG ITA Red/Green Mount is a clear and bright addition to your firearm. These Red Dot Sights from the wonderful people at UTG Pro are shockproof, fogproof, and rainproof and completely sealed for optimal performance under any conditions. Versatile and adaptable, the Leapers T-Dot Sight w/QD Mount fits a wide array of firearms and guns. Easy to sight and perfect for target acquisition the Leapers Riser Adaptor Mount perfectly adapts to your wants and needs.
Specifications for UTG Pro 4.2in ITA 1x 38mm Reflex Red Dot Sight w/ QD Mount, Riser Adaptor:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 32.5 mm |
| Reticle: | T Dot |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 100 ft at 100 yds |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 108 mm |
| Weight: | 7.1 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 38 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Quick Detach |
Features of Leapers UTG ITA Red/Green Mount, LP-RD-LRGTDM
- Built on true strength platform to offer durability and precision adjustment; completely sealed, shockproof, fogproof and rainproof
- Intuitive quick to acquire red/green t-dot reticle for swift execution of t-zone and center mass hits with fine adjustment rheostat for variable intensity adjustment
- Great field of view, unlimited eye relief, and featuring a non-reflective emerald coated lens
- Optimal height to co-witness with iron sights using included riser adaptor
- Offset and center height adjustable, easily adapts to both the shooter and firearm
- Aids in intuitively acquiring targets, enhancing shooting accuracy, speed, and overall performance
- Versatile towards for a wide variety of different firearms applications
- Complete with flip-open lens caps and Picatinny quick detach lever lock mounting base
Package Contents:
- Leapers UTG 4.2in ITA Red/Green T-Dot w/ QD Mount, Riser Adaptor