01:41
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Leapers UTG Green Bulldot Laser
1 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
2 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
3 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
4 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
5 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
6 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
7 of 7 images
Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Compact Green Laser, _x000D_ SCP-LS289S
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR2
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Condition:
- New
Code: 2NZ-LS-SCP-LS289S-SCP-LS289S
MPN: SCP-LS289S
UPC: 4717385550186
List: $159.97Save 11%
$142.97
Product Info for UTG Pro Instant Target Aiming BullDot Green Laser
Leapers UTG Instant target Aiming Bulldot Compact Green Laser is an expanded laser dot with an 8" diameter and at 50 yards provides instant target placement. Despite its' compact size, this laser sight features rapid target acquisition in high stress situations and includes a remote pressure switch.With its' hard coat finish, Leapers UTG BullDot Green Instant target Aiming Laser is fully compliant with all international and US laser safety requirements and is made from high quality aircraft grade aluminum construction.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for UTG Pro Instant Target Aiming BullDot Green Laser:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 630 - 640 nm |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Life: | 6.5 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Operating Temperature: | 59 - 95 Fahrenheit |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.4 in |
| Height: | 1.2 in |
| Weight: | 4.35 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Weaver |
Features of Leapers UTG Instant Target Aiming Green Laser:
- Laser with a green color laser beam, which has the advantage of extra brightness and farther operating distance.
- Fully compliant with all international and US FDA laser safety requirements.
- True strength scope platform using smart spherical structure (SSS) to achieve simplified and strengthened inner/outer tube interaction for most precise and responsive W/E adjustment and toughest recoil resistance.
- Can be mounted on pistol for pistol applications.
- Includes a mounting mechanism for easy mounting to a Picatinny/Weaver rail.
- Expanded laser dot for quick aiming and target acquisition
Package Contents:
- Leapers UTG Instant Target Aiming BullDot Green Laser