Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RGB Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 3 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Cleaning Cloth, CR1620 3V High Energy Lithium Battery, Flip-Open Lens Caps, Hex Screw, Lens Covers, Throw Lever, battery, allen wrench, lens cloth, sunshade
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCPT-SCP-M392AOLWQ
MPN: SCP-M392AOLWQ
UPC: 4712274528321
Product Info for UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was made in order to function as the ideally suited item for any person in need of an exceptional choice. Formulated utilizing some of the most strong and long lasting components available, these Rifle Scopes by UTG Pro can provide something that will give many years of reliability. For a number of years, UTG Pro has been generating high-end merchandise, and the UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their persistence for making certain you've got the products you will need to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave along with the ideally suited item to meet your needs, and the UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the numerous products which we have been enthusiastic to have the ability to provide our consumers. And since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 or more, there has never been a more suitable moment to purchase the remarkable UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are using some of the most useful solutions out there, purchase the UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The Leapers UTG BugBuster 3-9x32mm Rifle Scopes are perfect for your carbine or AR platform rifle. You are using the TRUE STRENGTH Platform that's exclusive to UTG Pro, providing a shockproof, fog proof, and rainproof scope thanks to the seal and nitrogen purging. The Emerald Coated lens provides maximum light transmission and clarity. The UTG Bug Buster 3-9x32 not only has variable magnification, but the objective lens is also adjustable from 3 yards to infinity, translating to a parallax-free optic. It's an SFP (Second Focal Plane) with a standard Mil-dot reticle for quick and easy range estimations. The dual-illumination lets you pick between red and green depending on your preferences, weather, and lighting conditions. The lockable turrets have a 1/4 MOA per click adjustment. It's ready to go with the included 2-inch sunshade, flip-open lens caps, and QD (Quick Detach) rings. Open the box, mount it on your rifle, zero it, and then put it to work.
Specifications for UTG Pro BugBuster 3-9x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | RGB Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10.6 - 3.6 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 14 - 37.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.2 - 4.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 8.11 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 3 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR1620 3V |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 45 mm |
| Operating Temperature: | 5 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Included Accessories: | CR1620 3V High Energy Lithium Battery, Flip-Open Lens Caps, Hex Screw, Cleaning Cloth, Lens Covers, Throw Lever, battery, allen wrench, lens cloth, sunshade |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Brightness Index: | Manual |
| Pieces: | 1 |
Features of Leapers UTG BugBuster 3-9x32mm Rifle Scope:
- Built on TRUE STRENGTH® Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof, and Rainproof
- 1 Inch Tube with Emerald Coated Lens for Crystal Clear View with Maximum Light Transmission
- Premium Zero Lockable and Zero Resettable Target Turrets with Consistent and Precise 1/4 MOA Per Click Adjustment
- Range Estimating Mil-dot Reticle for Optimal Aiming and Shooting Performance
- Adjustable Objective from 3 Yards to Infinity to Achieve Parallax-free View
- Red/Green Dual Illumination for Versatile Applications and Weather/Light Conditions
- Large Field of View (Wide Angle) and Most Accommodating Eye Relief for Optimum Critical CQB Mission
- Complete with 2" Sunshade, High Quality Flip-open Lens Caps and Quick-detachable Rings
Package Contents:
- Leapers UTG BugBuster 3-9x32mm Rifle Scope