1 of 9 images
UTG Pro ACCU-SYNC 1in Medium Profile 50mm Offset Picatinny Rings, Black, AIR11850
2 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
3 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
4 of 9 images
UTG Pro ACCU-SYNC 1in Medium Profile 50mm Offset Picatinny Rings, Red, AIR11850AR
5 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
6 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
7 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
8 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
9 of 9 images
Leapers UTG Accu-Sync 1in Medium Profile 50mm Offset Pic. Rings, Red Anodize AIR11850AR
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $59.97Save 17%
$49.97
List: $59.97Save 17%
$49.97
Product Info for UTG Pro ACCU-SYNC 1in Medium Profile 50mm Offset Picatinny Ring
UTG ACCU-SYNC 1" Medium Profile 50mm Offset Picatinny Scope Ring Mount, Aircraft Grade Aluminum, Precision Cut Inner Ring , Single Mount Utilizes Locking Torx Screws and Integral Picatinny Recoil Stops for a Secure Zero Hold, 100mm Base, 18mm Saddle Height, Matte Black Anodize
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for UTG Pro ACCU-SYNC 1in Medium Profile 50mm Offset Picatinny Ring:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Height: | 18 mm |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Offset: | 50 mm |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Ring Height: | 50 mm |
| Length: | 112 mm |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Ring Quantity: | Pair |
| Diameter: | 50 mm |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Quantity: | 1 |
| Finish: | Matte |
Features of Leapers UTG ACCU-SYNC 1in Medium Profile 50mm Offset Picatinny Ring:
- 18 mm Saddle Height, 34 mm Offset Distance, 100 mm Base Length, Medium Profile Fits 1" Tube Optics with up to a 61 mm Outer Objective Diameter
- Precision CNC Machined from Aircraft Grade Aluminum with a Matte Anodization
- Designed with Lightening Cuts to Massively Reduce Overall Weight Without Compromising Structural Integrity and Durability
- Progressively Machined for a Precise Inner Ring Diameter to Achieve Optimal Tube Alignment
- Radiused Edges and Corners to Prevent Snagging, Scratching, or Tearing of Other Gear and for Effortless Access to Scope Windage and Elevation Turrets
- Utilizes Locking Torx Screws and Square-shaped Integral Recoil Stops for a Secure Zero Hold
- NOTE: We recommend to tighten the ring top screws with a torque value of about 25 in-lbs and the side plate screw with torque value of about 35in-lbs
Package Contents:
- Leapers UTG ACCU-SYNC 1in Medium Profile 50mm Offset Picatinny Ring