Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 36-Color Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP-U6245AOIEW-SCP-U6245AOIEW
MPN: SCP-U6245AOIEW
UPC: 4717385550049
Product Info for UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane
Should you be looking for an amazing price on the UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane, then you've arrived at the right spot. These Rifle Scopes from the skilled product professionals at UTG Pro are made by using dependable and dependable resources, in order to provide you with a product which will be powerful for a long time. For a number of years, UTG Pro has been generating high-end merchandise, and the UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their dedication to making sure that you have the products you will need to flourish in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to make sure you leave with the best item for all your specifications, and the UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane is among the countless items that our company is proud to provide our customers. Because we will not charge for shipment on purchases of $49 or over, there could not be a more suitable chance to pick the extraordinary UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane. For a fantastic way to make sure you are using some of the finest solutions available, buy the UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Whether varmint hunting or predator hunting, the Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Rifle Scope gives you a great shot at focusing in on those critters. This rifle scope from the makers of UTG Pro features the Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in dual-color mode and 36 colors in multi-color mode to accommodate all weather/light conditions. The Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Shockproof Rifle Scope includes emerald coated lenses to achieve maximum light transmission for best clarity. The Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Rainproof Rifle Scope is topped off with a mil-dot range estimating reticle to provide you with the most optimal aiming and shooting performance possible.
Specifications for UTG Pro 6-24x50mm 1 in Tube Hunter Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | 36-Color Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 - 8.33 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.1 - 14.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.24 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 60 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Mount Type: | Weaver |
Features of Leapers UTG 6-24x50mm 1in Hunter Shockproof Rifle Scope:
- Designed for Varmint/Predator Hunting
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions (U.S. Pat. 8,437,079; EU Patent Pending)
- 1-Click High-tech Illumination Memory Feature Gets You Right Back to the Color/Brightness Setting Last Used
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Mil-dot Range Estimating Reticle for Most Optimal Aiming and Shooting Performance
- Parallax Adjustable from 10 Yds Close Range to Infinity
- Complete with RG2W1204 High Quality Max Strength QD Twist Lock Picatinny/Weaver Rings, 3" Sniper Sunshade and Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 6-24x50mm Hunter Rifle Scope