Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Illumination Color:
- Green, Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 2NZ-RD-SCP-DS3840W-SCP-DS3840W
MPN: SCP-DS3840W
UPC: 4712274527171
Product Info for UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount
The UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount was created in order to be the best product for anybody needing a top quality option. These Red Dot Sights from the expert product experts at UTG Pro are made using dependable and reliable components, to be able to provide you with a product that will be powerful for countless years. UTG Pro has been developing top quality products for a number of years, and the UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount is their particular way of showing you exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave along with the ideal product to meet your requirements, and the UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount is amongst the many items which our company is enthusiastic to have the ability to offer our consumers. Because you will be given free of charge on shipping on transactions of $49 and up, there's practically never been an improved time to pick the remarkable UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount. For a good way to be sure that you are functioning with some of the highest quality gear, buy the UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount.![]()
Leapers UTG 5th Gen 4" ITA Red/Green Dot Sight w/2 QD Mounts & Lens Caps mounts on picatinny and weaver style rail systems. Compatible with rifles, shotguns, and pistols, this Leapers Red Dot Sight is perfect for tactical and competition shooting as well as turkey and deer hunting. This sight is high tech emerald coated to eliminate reflection that may compromise your position. Optimal height design allows you to co-witness iron sights giving you even more aiming options with the Leapers UTG Generation 5 Red/Green Dot Sight. The Red / Green Dot Sight is adaptable for any weather or environment to provide you superior target acquisition and clarity. This UTG 5 Gen ITA Red Green Dot Sight SCP-DS3840W from UTG Pro comes with an Adjustable Riser and a Low Profile Quick Detach Mount for great customization and personalized mounting.
Specifications for UTG Pro 4.2in ITA CQB Reflex Micro Red Dot Sight w/ Integral QD Mount:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | Dot |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 100 ft at 100 yds |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 4 in |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 38 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Model Generation: | 5 |
| Attachment Type: | Quick Detach |
Features of Leapers UTG 4" ITA Red/Green Dot Sight SCP-DS3840W:
- Great field of view
- Unlimited eye relief
- 4 MOA sharp and clear dot
- Patterned illumination rheostat with variable brightness levels
Package Contents:
- Leapers UTG 4.2in ITA Red/Green CQB Dot w/ QD Mount, Riser Adaptor