Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 36-Color Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP3-UM416AOIEW-SCP3-UM416AOIEW
MPN: SCP3-UM416AOIEW
UPC: 4712274529014
Product Info for UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane
Intended to be a superb item for pretty much anyone, we are confident you are going to love the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane . Designed using some of the best accessible substances and engineering, these Rifle Scopes through the product experts at UTG Pro can last an unbelievably lengthy time. For a number of years, UTG Pro has been helping to make top of the range merchandise, and the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane is evidence of their persistence for making certain you've got the products you'll want to flourish in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure you leave with the best item for all your needs, and the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the many products which we're proud to offer our clients. And furthermore, as we will not bill for shipping on transactions of $49 or over, there may not be a significantly better chance to purchase the exceptional UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are using some of the greatest solutions out there, buy the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Ideal for anyone looking for a top-quality enhancement to their firearm, Leapers UTG 4-16X44 30mm Compact Scope, Mil-dot w/ Rings comes chock-full of remarkable sturdy and efficient features. Made with top of the line illumination and shockproof materials, this Rifle Scopes by UTG Pro provides the resilience needed for users facing the sketchy elements of the great outdoors. With zero-locking and zero-resetting turrets, Leapers UTG Mil-Dot Scope also functions in a multi-color mode that adjusts to all weather and light conditions. For guaranteed effectiveness assured to meet your tactical needs, select Leapers UTG Compact 30mm Rifle Scope.
Specifications for UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | 36-Color Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.85 - 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.14 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 66 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers UTG Compact 30mm Rifle Scope:
- TS Platform
- EZ-TAP IE Illumination, U.S.Pat. 8,437,079 EU Patent Pending
- Ring-lock Target Turrets
- SWAT AO
- Range Estimating
- Variable Power
- Mounting Accessories Included
- Integral Sunshade
- Optional SWAT Big Wheel for Side Wheel AO Adjustment
- 30mm Tube with Best in Class Multi Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled
- Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with Red/Green Dual-Color Mode
- 36 Color Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions (U.S. Pat. 8,437,079; EU Patent Pending)
- 1-Click High-tech Illumination Memory Feature
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets
- Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) for Parallax Adjustment
- Side Wheel Ready for Optional Big Wheel
- TactEdge Angled Integral Sunshade complete with Flip-open Lens Caps and High Quality Max Strength Quick Detach Picatinny/Weaver Rings
Package Contents:
- Leapers UTG 4-16x44mm Compact Rifle Scope