Tap Tap to Zoom
Product Info for UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm
The UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm was created in order to be the best item for any person in need of a top quality choice. Made using some of the best attainable substances and engineering, these Riflescope Mounts, Rings, and Bases from the product specialists at UTG Pro will last an incredibly lengthy time. UTG Pro has been devoted to supplying top end goods for many years, and the UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you obtain the best product for your preferences, and presenting the UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm is something that we are delighted to do. Because you will receive no cost on shipping on transactions of $49 or more, there has rarely ever been a more suitable opportunity to buy the astounding UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm. For an awesome method to make sure you are working with some of the best which the trade can offer, select the UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm.![]()
Presenting the P.O.I Precision Optics Interface Rings Series made at UTG PRO. Never lose zero with our patented P.O.I locking plate featuring dual spring-loaded guide rods and square integral recoil stop. P.O.I top and bottom rings are precision-machined from one piece with the picatinny base to ensure the tightest tolerance inner diameters and a centered mounting base.
Specifications for UTG Pro P.O.I Picatinny Riflescope Rings, 34 mm:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Ring Height: | 34 mm |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Gun Model: | Universal |
| Ring Quantity: | Pair |
| Quantity: | 2 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum Alloy / 4605 Steel |
| Condition: | New |
| Length: | 0.87 in |
| Weight: | 4.5 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- UTG PRO 34mm/2PCs P.O.I Picatinny Rings