Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 36 Color IE 9 Dot Wire Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP3-U416AOIEW-SCP3-U416AOIEW
MPN: SCP3-U416AOIEW
UPC: 4712274528789
Product Info for UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Intended to be a superb item for almost anyone, we are positive you'll love the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Manufactured using some of the most useful attainable materials and engineering, these Rifle Scopes through the product specialists at UTG Pro can last you an unbelievably long time. UTG Pro has been devoted to delivering high quality goods for many years, and the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you obtain the perfect product for all of your needs, and exhibiting the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one thing that we're pleased to do. And since we won't charge for delivery on purchases of $49 or over, there may never be a significantly better chance to purchase the extraordinary UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to be certain that you're utilizing some of the finest solutions out there, buy the UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Leapers UTG 30mm AccuShot 4-16X44 IE Rifle Scope w/ Mil-dot Reticle and MS Scope Rings provides you a beautifully clear view of your target with its emerald lens coatings. Built on the True Strength Scope Platform, the Leapers UTG 4-16x44mm AccuShot Rifle Scope incorporates smart spherical structure (SSS) to achieve simplified and strengthened inner/outer tube interaction, for most precise and responsive W/E adjustment and toughest recoil resistance. This Leapers Rifle Scope uses the EZ-TAP system, a user-friendly system that provides two soft rubber pads that can be tapped to activate the illuminated reticle and switch between colors (red, green, or 36-color mode) as well as the desired brightness level. By default, the system returns to the last color/brightness used. All these features and more are packed in a powerful zoom scope - the Leapers SCP3-U416AOIEW Rifle Scope zooms from 4x to 16x with ease, and the 44mm objective lens lets it scoop up a ton of daylight. Other noteworthy features that UTG Pro builds into this rifle scope include ring-lock target turrets, a built-in sun shade, and a SWAT AO side wheel adjustable turret opposite from the windage adjustment turret, allowing parallax adjustments from close range to infinity. The Leapers UTG AccuShot 4-16x44mm Rifle Scope features a Mil-Dot reticle.
Specifications for UTG Pro 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | 36 Color IE 9 Dot Wire Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10.2 - 2.8 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 24.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.35 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 53 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers UTG 30mmAccuShot 4-16X44 IE Scope with SWAT AO Mil-dot, 36Colors EZ-TAP, MS Rings:
- 30mm Tube with Best in Class Emerald Lens Coatings to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- 4X to 16X Power with Quick Power Selector Ring Perfect for Target Acquisition and Zooming In
- Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with Red/Green in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions
- 1-Click Technology for Quick Access to Your Favorite Color and Brightness in Reticle
- Premium Zero Lockable and Zero Resettable Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Adjustment - you'll never lose your zero from an accidental bump, and you can re-align the dial for easy reading without affecting your zero.
- Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) for Parallax Adjustment - From 10 Yards to Infinity
- Mil-dot Range Estimating Reticle with Built-in Integral Sunshade for Most Optimal Aiming and Shooting Performance
- Complete with UTG Max Strength Picatinny/Weaver Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 4-16x44mm Rifle Scope