Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 23.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-SCP3-UM312AOIEW-SCP3-UM312AOIEW
MPN: SCP3-UM312AOIEW
UPC: 4712274527416
Product Info for UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane
Should you be looking for a fantastic deal on the UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane, then you've showed up at the right spot. Formulated using several of the most durable and dependable substances in existence, these Rifle Scopes via UTG Pro offers you an item which will give years of dependability. UTG Pro has been focused on delivering high quality goods for a long time, and the UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane is the proof of that dedication to their customer base. At Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave along with the ideally suited item for your needs, and the UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the numerous products which we're delighted to have the ability to offer our buyers. Also, since you will get free of charge on shipping and delivery on orders of $49 or more, there's never been a more rewarding time to pick the amazing UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to make certain you are working with some of the highest quality equipment, choose the UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Leapers UTG Compact 3-12x 44mm SWAT 30mm Tube IE Rifle Scope SCP3-UM312AOIEW has multi emerald coated lenses to achieve maximum light transmission for best clarity. The Leapers Rifle Scope is built on the Leapers True Strength platform completely sealed and nitrogen filled, shockproof, fogproof and rainproof. An illumination enhanced reticle on this Rain-Proof Rifle Scope offers multi-color mode with 36 colors from the color spectrum for personalized illumination and all types of environment shootings, as well as the original rgb mode of red/green illumination with 7 brightness settings for the ability to enhance reticle visibility and target acquisition in the most extreme conditions. The 3-12x 44mm Illumination Enhancing Rifle Scope by UTG Pro has a low profile illumination control with 2 soft and ergonomic control buttons designed for natural, smooth and quick-reaching hand/finger operations. Special circuit and housing design on the Rifle Scopes is for uninterrupted illumination even when under heavy recoil. Premium zero locking and zero resetting target turrets give the Leapers UTG 3-12 x 44mm SWAT IE EZTAP Rifle Scope a consistent and precise 1/4 MOA per click windage/elevation adjustment, while a side wheel adjustment turret (SWAT) delivers parallax adjustment from 10 yards to infinity.
Specifications for UTG Pro 3-12x44mm 30mm Tube Compact Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13 - 3.9 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 - 32 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 - 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.1 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 53 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers SCP3UM312AOIEW UTG 3-12 x 44 SWAT AO Mil-Dot IE Rifle Scope
- 30mm Tube with Best in Class Multi Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Illumination Enhancing(IE) Reticle Offers the Multi-color Mode with 36 Colors from the Color Spectrum for Personalized Illumination and All Environment Shootings, as well as the Original RGB Mode of Red/Green Illumination with 7 Brightness Settings - Enhancing Reticle Visibility and Target Acquisition in the Most Extreme Conditions
- Most Innovative, Low Profile Illumination Control with 2 Soft and Ergonomic Control Buttons Designed for Most Natural, Smooth and Quick-reaching Hand/Finger Operations
- Special Circuit and Housing Design for Uninterrupted Illumination Even Under Heavy Recoil
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Side Wheel Adjustable Turret (SWAT) for Parallax Adjustment - from 10 Yards to Infinity; Side Wheel Ready for Optional Big Wheel to Achieve Finer Parallax Adjustment
- Integrated Angled Front Sunshade Complete with Flip-open Lens Caps and High Quality Max Strength Picatinny/Weaver Rings
Package Contents:
- Leapers UTG 3-12x44mm Compact Rifle Scope