Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Meant to be a very good product for almost anyone, we're positive you'll enjoy the UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Manufactured using some of the best accessible substances and design, these special Rifle Scopes from the product specialists at UTG Pro will last you an unbelievably long time. UTG Pro has been committed to providing high quality goods for a long time, and the UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the proof of that persistence for their client platform. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you obtain the best product for all of your preferences, and showcasing the UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is something that we are happy to do. And also, since you will get no cost on shipping on transactions of $49 and up, there has never been a better opportunity to purchase the amazing UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are using some of the finest solutions obtainable, purchase the UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The Leapers UTG 3-12x32 BugBuster Rifle Scope is a classic and proven mil-dot range estimating reticle addition to your rifle. These Rifle Scopes from UTG Pro are built to last and to perform thanks to their shockproof, fogproof and rainproof nitrogen filled construction. Additionally, the Leapers UTG BugBuster Mil-Dot Rifle Scope features a 1in emerald lens coating on the tube to maintain and achieve the highest levels of light transmission and brightness. Consistent and precise, the Leapers UTG 3-12x32 Mil-Dot Rifle Scope will meet and exceed all of your long gun target needs.
Specifications for UTG Pro BugBuster 3-12x32mm 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 10.6 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10.5 - 30 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 - 4.2 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/3 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 3 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 39.2 mm |
| Optical Coating: | Emerald Lens |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Leapers UTG 3-12x32 BugBuster Rifle Scope
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- 1 Inch Tube with Best in Class Emerald Lens Coatings to Achieve Maximum Light Transmission and Clarity
- Premium Zero Lockable and Zero Resettable Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/3 MOA per Click Adjustment
- Classic and Proven Mil-dot Range Estimating Reticle
- Side Wheel Adjustable Turret for Parallax Adjustment from 3 Yards to Infinity
Package Contents:
- Leapers UTG 3-12x32 BugBuster Rifle Scope