Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 35 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 2NZ-RS-32MMLERS-SCP-U432FD
MPN: SCP-U432FD
UPC: 4712274528970
Product Info for UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Meant to be a superb product for nearly any person, we are certain you are going to enjoy the UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Made using some of the best attainable substances and design, these unique Rifle Scopes from the product experts at UTG Pro will last you an incredibly long time. UTG Pro has been generating top quality merchandise for a very long time, and the UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is their particular approach to revealing just how much they are concerned. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you get the best solution for all your requirements, and featuring the UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is a thing that we are happy to do. And furthermore, as you will not be charged for shipping and delivery on purchases of $49 or more, there's never really been a better moment to discover the incredible UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions obtainable, choose the UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
UTG 1 4X32 TS Full Size with Mil-Dot Reticle, Sapphire Coating, Angled Integral Sunshade, Flip-open Lens Cover, and Medium Profile .22/Airgun Rings, Parallax Adjusted@35 Yards
Specifications for UTG Pro 4x32mm Hunter 1 in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 32 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 310 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 35 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 42 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Leapers UTG 4x32 Full Size Rifle Scope w/Rings:
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Premium Finger Adjustable Target Turrets with the Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Sapphire Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for the Best Clarity
- Mil-dot Range Estimating Reticle for the Most Optimal Aiming and Shooting Performance
- Parallax Pre-adjusted at 35 Yards
- Complete with Medium Profile .22/Airgun Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 4x32mm Hunter Rifle Scope