Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- 36 Colors
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 2NZ-RS-LSRR-SCP3-274LAOIEW
MPN: SCP3-274LAOIEW
UPC: 4712274521988
Product Info for UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane
Fabricated to be described as a very good item for almost any individual, we are positive you will appreciate the UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the professional product professionals at UTG Pro are designed using long lasting and dependable components, as a way to supply you with a product that will be beneficial for quite some time. For a very long time, UTG Pro has been generating quality merchandise, and the UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane is proof of their dedication to making sure that you've got the products you'll need to succeed in virtually any situation. At Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to ensure that you leave with the most suitable item for all of your needs, and the UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many products which we're extremely pleased to offer our clients. Because you will receive no cost on shipping and delivery on transactions of $49 or more, there's never been a better opportunity to purchase the remarkable UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to ensure you are using some of the finest solutions obtainable, choose the UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The Leapers 2-7x44 30mm Scout Rifle Scope will turn shooting anything into shooting fish in a barrel. Featuring a 30mm 1-piece tube for maximum light transmission, these Rifle Scopes from UTG Pro are built on a True Strength Platform, coming completely sealed and nitrogen filled, shockproof, fogproof and rainproof. The Leapers 2-7x44 30mm Long Eye Relief Scope provides amazing, true and consistent extended eye relief for shooters to effectively use on any firearm where the optics cannot be mounted directly above the action. Equipped with an innovative EZ-TAP Illumination Enhancing System with RGB in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to accommodate all weather/light conditions, the Leapers 2-7x44 Scout Rifle Scope w/ 30mm tube also features a 1-click high-tech Illumination Memory Feature to get you right back to the color/brightness setting you used last.
Specifications for UTG Pro 2-7x44mm 30 mm Tube Scout Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 6.3 - 22 mm |
| Illumination Color: | 36 Colors |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 - 32 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 9.5 - 11 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum, Aircraft Aluminum |
| Height: | 53 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Leapers 2-7x44 30mm Scout Rifle Scope, Long Eye Relief SCP3-274LAOIEW :
- 30mm 1 Piece Tube for Maximum Light Transmission
- Built on True Strength Platform, Completely Sealed and Nitrogen Filled, Shockproof, Fogproof and Rainproof
- Provides Amazing, True and Consistent Extended Eye Relief for Shooters to Effectively Use on Any Firearm Where the Optics Cannot be Mounted Directly Above the Action
- Innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in Dual-Color Mode and 36 Colors in Multi-Color Mode to Accommodate All Weather/Light Conditions (U.S. Pat. 8,437,079; EU Patent Pending)
- 1-Click High-tech Illumination Memory Feature Gets You Right Back to the Color/Brightness Setting Last Used
- Premium Zero Locking and Zero Resetting Target Turrets with Most Consistent and Precise 1/4 MOA per Click Windage/Elevation Adjustment
- Emerald Coated Lenses to Achieve Maximum Light Transmission for Best Clarity
- Unique 6 Mil-dot Tactical Range Estimating(TRE) Etched Glass Reticle for the Ultimate Performance
- Side Wheel Adjustable Turret(SWAT) for Parallax Adjustment from "True 10 Yards" Up, and Ready to Accept Optional Big Wheel to Achieve Finer Parallax Adjustment
- Practical TactEdge Angled Integral Sunshade
- Complete with Twist Lock Medium Profile Picatinny/Weaver Rings and High Quality Flip-open Lens Caps
Package Contents:
- Leapers UTG 2-7x44mm Scout Rifle Scope