Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
LaserMax Uni-Max Picatinny Rail Mounted Lasersight, Green has been discontinued by LaserMax and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for LaserMax Uni-Max Picatinny Rail Mounted Lasersight, Green
Lasermax Unimax Green Laser Sight is insanely lightweight weighing in at just one ounce with the batteries included. The Laser Max Uni Max Gun Mounted Green Laser offers the highest visibility in all lighting conditions with a pulsating green laser. The integral picatinny rail system allows a wide variety of accessories to be mounted right on your green laser. So far, this green laser is super lightweight, has high visibility and doesn't take up precious rail space. The ambidextrous activation ensures that even those lefties won't be left out. There is no reason to worry about realigning with every battery change; the green laser maintains alignment. The Lasermax Uni-Max Pulsating Green Laser is constructed from FRN (Fiber Reinforced Nylon) for long lasting durability.
Specifications for Lasermax Green Laser Sight:
| Laser Wavelength: | 532nm (green) |
| Laser Type: | Diode Pumped Solid State |
| Power Output: | 5mW |
| ANSI Laser Class: | 3R |
| Beam Characteristic: | Pulsed 1 lHz No constant on |
| Accuracy POAPOI: | User-adjustable for windage & elevation |
| Battery Type: | Std. 113N (2) NSN- 6135-01-398-5922 |
| Battery Life: | 1 hr (pulsed) |
| Lens: | Glass Asphere |
| Dimensions: | 1.40 W x 2.42 L x .76 H |
| Weight: | 1 oz |
| Spot Size: | 5/16" @ 7 Yds; 3/4" @ 25 Yds |
Features of Lasermax Unimax Rail Mount Green Laser:
- Highest visibility in ALL lighting conditions; pulsating green laser
- Incredibly lightweight - weighs ONLY 1oz. with batteries
- Integral Picatinny rail system to allow a wide variety of accessories to be stacked right onto the green laser system
- Ambidextrous activation to accomodate the left or right-handed shooter
- Optional Momentary Activation Switch
- Constructed from FRN (Fiber Reinforced Nylon) for lasting durability
- Maintains alignment after every battery change
Package Contents:
- Laser Max Rail Mount Green Laser Sight
- Laser Housing
- Clamping Screw
- Battery Cover
- Flat Head Screw (2)
- Batteries: 1/3 N(2)
- Adjustment Tool
- Activation Switch
