Tap Tap to Zoom
Code: LX-BT-OXXD-319
MPN: LMS-319C
UPC: 798816003192
Meant to be regarded as a very good item for almost anybody, we are certain you are going to enjoy the LaserMax Silver Oxide Glock/SIG SAUER/Springfield Replacement Battery Guide Rod . Formulated working with several of the very most durable and long lasting substances around, these Batteries via LaserMax will provide you with a product that will give you years of consistency. LaserMax has been committed to providing top end goods for countless years, and the LaserMax Silver Oxide Glock/SIG SAUER/Springfield Replacement Battery Guide Rod is the proof of that persistence for their consumer platform. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you get the best solution for your needs, and featuring the LaserMax Silver Oxide Glock/SIG SAUER/Springfield Replacement Battery Guide Rod is a thing that we are pleased to do. And because you won't be billed for shipping on transactions of $49 or higher, there's never really been a better chance to buy the extraordinary LaserMax Silver Oxide Glock/SIG SAUER/Springfield Replacement Battery Guide Rod. To have an awesome way to verify that you are working with some of the best that the trade is offering, purchase the LaserMax Silver Oxide Glock/SIG SAUER/Springfield Replacement Battery Guide Rod.![]()
Optimize the performance of your LaserMax Guide Rod Laser sight by installing a fresh set of batteries at least once a year. Reliable, lightweight and powerful, LMS Silver Oxide batteries operate flawlessly across a wide range of temperatures, feature a 5-year shelf-life and are sleeved to ensure quick and trouble-free installation.
Note: each item is a one shrink-wrapped set of 4 batteries
| Manufacturer: | LaserMax |
| Color: | Silver |
| Battery Quantity: | 4 |
| Power: | 1.5 volts |
| Flashlight Model: | LMSG423, LMS1171, LMS1181, LMS1191, LMS3XD, LMSG423IR, LMS1161, LMS1161G4 |
| Length: | 3.05 in |
| Package Type: | Plastic Wrap |
| Additional Features: | Shelf Life - Approximated at 5 years |
| Included Accessories: | Standard |
| Battery Type: | Silver Oxide |
| Gun Make: | Springfield Armory, SIG Sauer, Glock |
| Width: | 2.95 in |
| Gun Model: | Glock 26, Glock 27, Springfield Armory XD Sub-Compact 3in, Glock 30, Springfield Armory XD 4in, SIG Sauer P245, Glock 33, Glock 36, Springfield Armory XD .45 ACP, Glock 29, Glock 39, SIG Sauer P239 |
| Height: | 0.3 in |