Tap Tap to Zoom
Unfortunately Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Range Finders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Fabricated to be regarded as a very good item for nearly anybody, we are confident you are going to love the Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder . These Range Finders through the professional product specialists at Laser Technology are made by using long lasting and dependable components, as a way to provide you with a product that will be beneficial for a long time. Laser Technology has been devoted to providing top end goods for a long time, and the Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder is the evidence of that persistence for their client base. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you get the perfect product for all of your specifications, and presenting the Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder is one thing that we are pleased to do. Because you will be given no cost on shipment on transactions of $49 or higher, there's rarely ever been a more rewarding time to purchase the amazing Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder. For an amazing way to make sure you are using the services of some of the very best that the industry provides, purchase the Laser Technology Trupulse 200X 7x/LED Waterproof Laser Rangefinder.![]()
An amazing rangefinding tool, the LaserTech TruPulse 200X 7x Laser Rangefinder 7006875 was designed to be a very accurate, ruggedized waterproof unit that will make an ideal product for pretty much any type of environment. The red LED display is perfect for those low light measurement conditions. Also they've added a Bluetooth module that is compatible with iOS devices as well as Android & Windows Mobile. The Lasertech TruPulse 200X Laser Rangefinder features onboard solutions that will calculate a height or clearance value of any target, under the most challenging conditions and also have built-in Targeting Modes for Closest, Farthest, Continuous and Filter/Reflector. Use the 3-shot Height routine for upright targets like phone poles or buildings, even when the top or base may be obscured. The Vertical Distance and Missing Line modes are perfect for leaning objects such as most trees you encounter; and for clearance values of a wire or bridge over a roadway. For downloading data into any compatible device, you can use the standard RS232 serial port or Bluetooth wireless communication that is in most models. Each shot taken automatically downloads a full data string that comprises of horizontal, slope and vertical distance, the degree of inclination, and azimuth* values. These measurements can be used to remotely position a target when integrating with GPS or add a height value as an attribute in GIS. For more stability, use the 1/4"-20 thread for mounting the TruPulse laser rangefinder on a staff or monopod. Having superior optics and in-scope data display, you'll always be confident you are capturing the right measurement to the correct target. If your measurement were ever in question, you can toggle on the Closest or Farthest Mode to ensure the laser sensor is ignoring unwanted obstructions that are either in front or behind your desired target. For an excellent way to be sure you are using one of the best resources the rangefinding community has to offer, choose the Lasertech TruPulse 200X Professional Laser Rangefinder.
| Distance Accuracy to Typical Targets: | +/- 4 cm (1.5 in) |
| Distance Accuracy to Very Distant & Weak Targets: | +/- 4 to 30 cm (1.5 in to 1 ft) |
| Max Range to Reflective Targets: | 2500 m (8,200 ft) |
| Max Range to Non-Reflective Targets: | 1900 m (6,233 ft) |
| Inclination Accuracy: | +/- 0.1° Typical |
| RS232 Serial Com Port: | Yes |
| Bluetooth Com Port: | Yes - iOS Compatible |
| Scope Magnification / In-Scope Display Type: | 7x LED |
| In-Scope Field of View: | 100 m @ 915 m away (330 ft @ 3,000 ft) |
| Battery Type (8 hrs. of continuous use): | (1) CR123A |
| Waterproof / Environmental: | Yes, IP56 |
| Temperature: | -20° to 60° C (-4° to 140° F) |
| Dimensions: | 13 x 5 x 11 cm (5.2 x 2.1 x 4.5 in) |
| Weight: | 13.5oz |