01:30
01:36
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Steiner eOptics & John Chapman - The Steiner DBAL
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Steiner eOptics & John Chapman - The Advantages of Visible Lasers
1 of 1 images
Steiner DBAL-A3 Green Visable Laser Sight w/IR Pointer and IR Illuminator, Black, 10010
Tap Tap to Zoom
Documents
Not Available For Online Ordering
Steiner DBAL-A3 Green Visable Laser Sight w/ IR Pointer and IR Illuminator is not available for online ordering. Please call us at +1-800-504-5920 or fill out our RFQ Form and one of our team members will contact you as soon as possible!
Show In Stock Only
3 Models AvailableCondition
All
Search
Product Info for Steiner DBAL-A3 Green Visable Laser Sight w/ IR Pointer and IR Illuminator
Specifications for Steiner DBAL-A3 Green Visable Laser Sight w/ IR Pointer and IR Illuminator:
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Finish: | Matte |
| Laser Output: | 50 mW |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Life: | 100 hours |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 2.8 in |
| Height: | 1.7 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Mount Type: | Rail |
| Country of Origin: | USA |
Features of Steiner DBAL-A3 Green Visable Laser Sight w/ IR Pointer and IR Illuminator:
- Fully adjustable windage & elevation)
- Available high & low power modes
- Activation/low battery indicator light
- Activation/low battery indicator light
- Now available for the commercial market. Features an adjustable IR illuminator for better illumination at longer ranges, dual activation switches and high/low power modes.)
- Integrated Push-Button Activation and remove cable-pressure-pad switch activation; tap and release for momentary activation; tap twice for 5-minute continuous ON.)
- Quick release, self-adjusting HT Mount attached to Picatinny rail.
- Dual remote activation ports for visible override.
Package Contents:
- Steiner Laser Devices Dual Beam Aiming Laser LE-Only
