Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
Code: KO-RD-7245-EE
MPN: 7245
UPC: 698156072455
Product Info for Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight
Fabricated to be a superb item for pretty much anyone, we're confident you'll enjoy the Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight . Manufactured using some of the best available substances and design, these particular Red Dot Sights through the product professionals at Konus can last you an exceptionally long time. Konus has been devoted to supplying top end products for a long time, and the Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight is the verification of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, we make sure it is our personalized responsibility to ensure that you depart with the perfect item for all your needs, and the Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight is one of the numerous items that we are extremely pleased to supply our customers. And also, since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 and up, there's rarely ever been a more rewarding moment to buy the remarkable Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight. For a good way to ensure you are using some of the finest products obtainable, choose the Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight.![]()
Compact and lightweight the Konus Pro Fission 4 MOA Red Dot Sight makes a great addition your tactical rig. These Red Dot Sights from the trailblazers at Konus feature a red illuminated dot for optimal viewing in in low light conditions. With a push button switch on the Konus Pro Fission 2.0 Red Dot Sight you can easily switch between intensity when every second counts. Thanks to the micro-body design the Konus Pro Fission 1x40mm Red Dot Sight is ideal for handguns, shotguns, or CQB situations.
Specifications for Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Reticle: | Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 5 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Parallax: | No |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 1.8 in |
| Weight: | 0.9 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Konus Pro Fission 4 MOA Red Dot Sight, KO-RD-7245
- Red Illuminated Dot
- Fits Picatinny and Weaver Grooved Receivers
- Push Button Switch provides varied intensities for all lighting conditions
- Full Body Cover Included
- 1X Magnification (Unlimited Eye Relief & No Parallax)
- Coin Style CR2032 Battery (included)
Package Contents:
- Konus Pro Fission 2.0 1x40mm, 4 MOA Red Dot Sight, KO-RD-7245