Tap Tap to Zoom
Code: KO-RD-7217K-7217
MPN: 7217
UPC: 698156072172
Meant to be described as a great item for pretty much anybody, we are positive you are going to enjoy the Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System . Designed utilizing some of the best attainable components and design, these Red Dot Sights from the product professionals at Konus will last you an exceptionally long time. For a number of years, Konus has been making quality goods, and the Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System is evidence of their persistence for making sure that you have the items you'll need to flourish in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you purchase the best solution for all of your needs, and exhibiting the Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System is one thing that we are happy to do. And since you will receive no cost on shipment on transactions of $49 and up, there's practically never been a more rewarding time to pick the astounding Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System. For a fantastic way to make sure you are using some of the best solutions available, buy the Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System.![]()
Whether you enjoy hunting with a gun or bow hunting, the Konus Nuclear 1x22mm Red/Green Dot is a must-have for any shooter looking for a versatile red/green dot sight. While highly compact and lightweight, the Konus Nuclear 1x22mm Red/Green Dot is uniquely versatile because it has a dual mounting system and a unique riser that allows for much higher placement on your firearm or archery bow if needed. The dual illumination system of these Red Dot Sights features eight brightness levels for either color. Fully waterproof and fog proof, these red dot sights will fit any Weaver or Picatinny rail. Shop the Konus Nuclear 1x22mm Red/Green Dot today!
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 200 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3 |
| Width: | 1.77 in |
| Height: | 3.15 in |
| Weight: | 7 oz, 1 oz |
| Included Accessories: | Protective covers, Dual mounting system with riser, Battery |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |