Tap Tap to Zoom
Code: KO-RD-7378K-7378
MPN: 7378
UPC: 698156073780
The Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight was developed in order to be the ideal item for anybody looking for an exceptional option. Formulated utilizing some of the very most robust and long lasting components available, these Red Dot Sights from Konus offers you an item which will give years of reliability. Konus has been committed to delivering high quality goods for many years, and the Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight is the evidence of that persistence for their consumer platform. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you purchase the most suitable solution for your preferences, and featuring the Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight is a thing that we are delighted to do. And since you benefit from free of charge on shipment on orders placed of $49 or higher, there has never been a better opportunity to purchase the remarkable Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight. For a good way to make sure that you are working with some of the highest quality equipment, choose the Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight.![]()
The Konusight Tactical Red Dot uniquely features 4 interchangeable reticle patterns that are among the most popular and versatile today. Each of the reticles can be illuminated in both red and green. In order to accommodate all lighting conditions you can dial up to 5 different intensities in each color.It also includes a dual mount that fits a standard style base as well as 3/8-inch grooved receivers such as those used on 22s. The look and feel is all about tactical usage. The knurled eyepiece and the finger adjustable tactical windage and elevation knobs offer form and function in one complete unit.4 Interchangeable Reticles Rainproof Illumination In Red Or Green Dual Mount Suitable For 7/8" And 3/8" Rail Tactical Turrets Integrated Rail System
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Objective Window Size: | 35 mm |
| Reticle: | 4 MOA, Multiple |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Length: | 4.13 |
| Width: | 3.15 in |
| Height: | 3.54 in |
| Weight: | 12.2 oz |
| Included Accessories: | Battery, Protective covers, Dual mounting system with riser, Additional mounting piece |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Rail |